Tvůrčí fotografie – dálkové studium
Jste otevřeni novým podnětům?
Co se naučíte?
Předáme vám know-how, jaké získávají studenti vysokých fotografických škol. Během školního roku je celkem 6 výukových bloků + jeden zkouškový víkend. Každý výukový blok začíná v pátek konzultací nad vašimi fotografiemi (17.00–20.00 hodin), kterých se účastní lektoři i studenti. Tím získáte názory, rady a tipy od více zkušených profesionálů. Tuto část kurzu nepodceňujte, nejvíc vás ve vaší tvorbě posunou právě konzultace. Na závěr kurzu se pochlubíte svojí ročníkovou prací.
Předměty v 1. ročníku:
Aktualita a reportáž: dozvíte něco o reportážní fotografii, jedním z typů zpravodajského sdělení o průběhu nějaké události.
Autorské právo: seznámíte se se základy platné české legislativy dotýkající se oboru fotografie.
Dějiny fotografie: inspirovat se u mistrů fotografie nikdy neškodí.
Fotografujeme architekturu: záludnosti exteriéru, interiéru, celku i detailu.
Inscenovaná fotografie: pokusíte se „zreflektovat“ představy a sny, které klasický dokument nedokáže zrealizovat.
Krajinářská fotografie: seznámíte se se všemi postupy a technikami, které lze uplatnit při tvorbě krajinářské fotografie.
Postupy a techniky analogové černobílé fotografie: fotografování na film by si měl vyzkoušet každý „opravdový“ fotograf.
Příprava fotografií k tisku: předmět je zaměřen především na finalizaci klauzurních souborů a ostatních úkolů k prezentaci v dalších předmětech.
Skladba fotografického obrazu: tady se dozvíte něco o kompozici, barevných skladebných postupech a základech osvětlování.
Současné tendence ve fotografii: dozvíte se jaké jsou aktuální trendy, jaké současné fotografické osobnosti byste něměli přehlédnou i tipy na výstavy.
Subjektivní dokument: nezáleží na typu použité fotografické techniky, barevném či černobílém provedení, ale jen na osobním autorském přístupu.
Tvorba výstavního souboru: tohle není předmět sám o sobě, je vlastně součástí všech ostatních předmětů. Formou konzultací si osvojíte zásady, jak vybrat fotky na výstavu, jak se píše anotace, případně texty k výstavnímu souboru.
Typografcká pravidla: víte, jak správně psát číslovky nebo pomlčku? Řekneme Vám nejen tohle, abyste zbytečně nechybovali na průvodním textu k výstavám vašich fotografií.
Úprava fotografií: mezi zmáčknutím spouště a vystavením fotografie (jedno jestli v galerii nebo jen na Facebooku), je ještě spousta práce. Řekneme vám například bez jakých nezbytných úprav by vaši fotografii neměl nikdo vidět.
Užitá fotografie: to není pouze fotografie produktu, fashion, ale především fotografická disciplína, kde se vyplatí využít veškerých technických znalostí, kompozice atd.
Podmínky
Jak se připravit na kurz
Před kurzem musíte mít něco nafoceno. Pošlete 6 vašich fotografií na volné téma (výstavní soubor), 1 autoportrét a 1 ilustrační fotografii ke knize. Tím myslíme fotografii, která se podle vás hodí na obálku nebo dovnitř vámi vybrané knihy. Fotografie dodejte vytištěné na papíru. Minimální velikost poslaných nebo donesených fotografií je formát A4 (maximálně 50 × 60 cm). Fotografie pošlete na adresu Liberecká škola foto&bul;grafická, Vojtěšská 459/19, 46005 Liberec 5. Po domluvě je můžete přinést na stejnou adresu i osobně.
Organizace, průběh
Jak kurz probíhá?
Kurz trvá dva semestry, každý po pěti měsících, a je určen pro maximálně 15 studentů. Během roku probíhá šest intenzivních výukových bloků a jeden zkouškový víkend. Každý blok začíná pátečními konzultacemi, kde studenti prezentují své práce a získávají zpětnou vazbu od lektorů i spolužáků. Právě tyto konzultace jsou klíčovým momentem kurzu. Sobota a neděle jsou věnovány tematickým přednáškám a praktickému fotografování. Kurz vrcholí obhajobou ročníkové práce (klauzurami).
Pro přijetí do kurzu není rozhodující datum podání přihlášky, ale posouzení kvality vašich fotografií. Práce hodnotí komise složená z lektorů. Pokud nebudete přijati, vrátíme vám peníze i práce do týdne po vyhodnocení.
Kromě malých přestávek je výuka rozdělená velkou hodinovou pauzou na oběd. O víkendu nejsou v blízkém okolí otevřené restaurace, doporučujeme si občerstvení připravit předem, nebo využít některou dovážkovou službu. V našich prostorách můžete využít mikrovlnnou troubu pro ohřátí přinesených pokrmů. Malé občerstvení, kávu a čaj vám s radostí poskytneme my.
Pro školní rok 2025/2026 si zapište do kalendáře tyto termíny:
3. 10. 2025–5. 10. 2025
5. 12. 2025–7. 12. 2025
16. 1. 2026–18. 1. 2026
27. 2. 2026–1. 3. 2026
17. 4. 2026–19. 4. 2026
15. 5. 2026–17. 5. 2026
12. 6. 2026–14. 6. 2026