Mezinárodní vědomostní soutěž "Lidice pro 21. století"

Zařazení

Literárně dramatický

Datum konání

23. 2. 2024

Forma konání

Online

Věk účastníků

od 10 let do 19 let

Počet soutěžních kol

2

Mezinárodní vědomostní soutěž "Lidice pro 21. století"

19. ročník mezinárodní vědomostní soutěže
Vědomostní soutěž "Lidice pro 21. století" vyhlašuje Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Je určena dětem a mládeži z celého světa ve věku 10–19 let. Jejím cílem je přispět k uchování památky občanů středočeské obce Lidice, zavražděných nacisty v roce 1942, a k prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech, vztahujících se ke druhé světové válce, nacistickému režimu, dalším totalitním režimům 20. století i proměně poválečného odkazu Lidic až do počátku 21. století.

Podmínky

Soutěž je vyhlášena pro česky, slovensky, polsky, anglicky a německy mluvící žáky.
Pokud se chcete zúčastnit soutěže, stačí jen vyplnit přihlášku, kterou najdete na webu soutěže. V případě, že je do soutěže zaregistrována vaše škola, stačí údaje o škole vyhledat v registru škol, který je součástí přihlášky. Pokud vaše škola zaregistrována není, zvolíte si v přihlášce samostatnou účast a údaje o škole vyplníte individuálně. Po odeslání přihlášky obdržíte e-mail, který vám oznámí, že jste se stali účastníky soutěže, a můžete začít s vypracováváním testových otázek a literární práce.

Organizace, průběh

Po přihlášení do soutěže získáte přístup k vědomostnímu testu. Nemusíte vyplnit všechny úlohy najednou, k testu se můžete vracet. Vstupem k rozpracovanému testu bude vždy vaše e-mailová adresa a přístupové heslo.
Druhou částí soutěže je vytvoření volného literárního útvaru na jedno ze zadaných témat, které po přihlášení najdete na těchto stránkách. Tato práce nesmí překročit 3000 znaků (v opačném případě ji systém odmítne uložit), kratší být může.

Účastníci, kteří postoupí do druhého kola, budou (stejně jako v prvním kole) řešit vědomostní test.

Ceny v soutěži

Závěrečné pořadí se sestavuje ze součtu výsledků z prvního a druhého kola. Výsledky naleznete na webových stránkách soutěže.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech v každé kategorii stejně jako soutěžící, jimž porota udělí zvláštní ocenění za literární práci, obdrží skleněnou plastiku a věcné dary od partnerů soutěže. Výherce o nejaktivnější školu získá odměnu v podobě hrazené autobusové, nebo částečně hrazené autobusové dopravy na slavnostní vyhlášení vítězů soutěže a publikace.

Fotogalerie