Rozdíl mezi Malováním a Kreslením: Jaké Jsou Techniky a Jak Se Liší Procesy Tvorby

5. 2. 2024

Malování a kreslení jsou formy výtvarného umění, které umožňují lidem vyjádřit svou kreativitu a vizuální představivost. Přestože se na první pohled mohou zdát podobné, mají v sobě základní rozdíly jak ve své technice, tak i v procesu tvorby. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi malováním a kreslením, jaké techniky se používají, a jak se liší procesy tvorby.

Malování:

Malování je forma výtvarného umění, která se provádí aplikací barvy na povrch, jako je plátno, papír, nebo dřevo. Existuje mnoho různých technik malování, včetně olejové, akrylové, vodové a temperové malby. Každá technika má své vlastní charakteristiky a efekty, které mohou být dosaženy.

Techniky Malování:

 1. Olejová Malba: Olejové barvy jsou bohaté a krémové a umožňují umělcům dosáhnout hlubokých a bohatých barev. Olejová malba je pomalý proces, protože barvy potřebují čas na vyschnutí mezi vrstvami.

 2. Akrylová Malba: Akrylové barvy jsou rychleschnoucí a umožňují umělcům pracovat rychleji než s olejovými barvami. Jsou vhodné pro různé povrchy, včetně plátna, papíru a dřeva.

 3. Vodová Malba: Vodové barvy jsou transparentní a umožňují umělcům dosáhnout jemných a jasných efektů. Jsou ideální pro kreslení a malování na papír.

 4. Temperová Malba: Temperové barvy jsou tradičními barvami používanými od starověku. Jsou vyrobeny z pigmentu smíchaného s žloutkem nebo jiným pojivem a jsou známé svou jasnou a sytou barevností.

Proces Malování:

Proces malování zahrnuje několik kroků, včetně:

 1. Příprava Podkladu: Umělec připraví povrch, na který bude malovat, například plátno nebo papír.

 2. Náčrt Obrazu: Umělec vytvoří náčrt nebo skicu obrazu, aby měl představu o kompozici a rozmístění prvků.

 3. Použití Barev: Umělec aplikuje barvy na povrch pomocí štětce, stěrky nebo jiných nástrojů.

 4. Detailní Práce: Umělec dodává detaily a textury k dokončení obrazu.

Kreslení:

Kreslení je forma výtvarného umění, která se provádí použitím různých grafických nástrojů, jako jsou tužky, pastelky, uhel nebo inkoust. Kreslení se často zaměřuje na linie, tvary a textury a umožňuje umělcům vyjádřit své nápady a představy.

Techniky Kreslení:

 1. Tuš: Kresba tuší je tradiční technikou, která se provádí použitím tušového pera nebo štětce na papír. Tušové kresby jsou často černobílé a zaměřují se na linie a detaily.

 2. Tužka: Kresba tužkou je jednou z nejběžnějších forem kreslení. Umělec používá tužku různé tvrdosti pro vytváření linií a stínů.

 3. Pastelky: Kresba pastelkami je barevná technika, která se provádí použitím pastelových tyčinek na papír. Pastelky umožňují umělcům dosáhnout bohatých a živých barev.

 4. Uhel: Kresba uhlíkem je temná a dramatická technika, která se provádí použitím uhelných tyčinek na papír. Uhel umožňuje umělcům dosáhnout bohatých tónů a kontrastů.

Proces Kreslení:

Proces kreslení zahrnuje několik kroků, včetně:

 1. Výběr Nástrojů: Umělec vybere vhodný grafický nástroj pro svou kresbu, například tužku, pastelky nebo uhel.

 2. Náčrt Obrazu: Umělec vytvoří náčrt nebo skicu obrazu, aby měl představu o kompozici a rozmístění prvků.

 3. Použití Nástrojů: Umělec použije vybraný nástroj k vytvoření linií, tvarů a textur na povrchu.

 4. Detailní Práce: Umělec dodává detaily a stíny k dokončení kresby.

Rozdíly Mezi Malováním a Kreslením:

 1. Použité Materiály: Zatímco malování se provádí s použitím barev a štětců, kreslení využívá grafické nástroje, jako jsou tužky, pastelky a uhel.

 2. Zaměření: Malování se často zaměřuje na aplikaci barev a textur, zatímco kreslení se často zaměřuje na linie a tvary.

 3. Technika: Malování a kreslení mají různé techniky, které jsou specifické pro každý proces. Například malování může zahrnovat míchání barev a vrstvení, zatímco kreslení se často zaměřuje na hledání správného úhlu a tlaku nástroje.

 4. Výsledek: Malování často vytváří obrazy s bohatými barvami a texturami, zatímco kreslení může produkovat obrazy s jasnými liniemi a kontrasty.

Závěr:

Malování a kreslení jsou obě formy výtvarného umění, které umožňují lidem vyjádřit svou kreativitu a vizuální představivost. I když se na první pohled mohou zdát podobné, mají v sobě základní rozdíly jak ve své technice, tak i v procesu tvorby. Bez ohledu na to, zda si vyberete malování nebo kreslení, obě formy umění vám umožní prozkoumat vaši kreativitu a vyjádřit vaše nápady a představy.

Výtvarné kurzy na Zóně umění