Mystické kouzlo henny: Tradiční umění tetování a malování

9. 2. 2024

Co je to Tetování hennou

Stoletími provází lidstvo fascinace uměleckým vyjadřováním svých myšlenek, pocitů a příběhů na vlastním těle. Tetování se stalo jedním z nejstarších a nejvýraznějších způsobů, jak se vyjádřit a projevit individualitu. V posledních letech se však objevila nová forma tetování, která přináší jemnost, krásu a přechodnou podstatu – tetování hennou.

Tetování hennou, také nazývané Mehndi, je starobylá tradice, která má kořeny v různých kulturách po celém světě. Henna, přírodní barvivo získané z listů rostliny Lawsonia inermis, se tradičně používá k barvení kůže, vlasů a nehtů. V kontextu tetování se však používá především k vytváření dočasných vzorů a ozdob na kůži.

Historie tetování hennou sahá tisíce let zpět do starověkého Egypta, Indie, Persie a Středního východu. V těchto kulturách mělo tetování hennou symbolický význam a bylo spojeno s rituály, oslavami a speciálními událostmi, jako jsou svatby, narozeniny a oslavy.

Dnešní tetování hennou se však stalo více než jen rituálem; stalo se módním trendem a formou sebeprojevu. Henna umožňuje lidem vytvářet krásné a složité vzory na svém těle, aniž by se zavázali k trvalému tetování. Je to ideální volba pro ty, kteří chtějí experimentovat s různými designy nebo si užít dočasnou změnu bez dlouhodobých důsledků.

Proč je tetování hennou tak oblíbené? Je to důsledek několika faktorů:

 1. Přirozenost: Henna je zcela přírodní produkt, který je šetrný k pokožce a neobsahuje chemikálie nebo toxiny, které by mohly poškodit kůži. To činí tetování hennou vhodnou volbou pro lidi s citlivou pokožkou nebo alergiemi na chemické barviva.

 2. Dočasnost: Jedním z hlavních lákadel tetování hennou je jeho dočasný charakter. Henna obvykle vydrží na kůži 1-3 týdny, přičemž intenzita barvy postupně slábne. To dává lidem možnost experimentovat s různými vzory a designy bez trvalých následků.

 3. Estetický vzhled: Henna vytváří nádherné a složité vzory a designy, které dodávají tělu exotický a atraktivní vzhled. Od tradičních indických vzorů až po moderní abstraktní motivy, tetování hennou nabízí nekonečné možnosti tvorby.

 4. Rituální význam: I přesto, že se tetování hennou stalo módním trendem, stále má hluboký rituální a kulturní význam pro mnoho lidí. Používá se při svatebních obřadech, oslavách a ceremoniích jako symbol krásy, štěstí a štěstí.

Je však důležité si uvědomit, že tetování hennou není pro každého vhodné. Existují určité skupiny lidí, kteří by měli být opatrní:

 • Alergici: Lidé s citlivou pokožkou nebo alergiemi by měli být opatrní při používání tetování hennou. I když je přírodní, může stále způsobit alergickou reakci u některých jedinců.

 • Děti: U dětí je nutné dávat pozor, aby nedošlo k alergické reakci nebo náhodnému požití henny, což může být nebezpečné.

 • Těhotné ženy: Přestože je henna přírodní, některé studie naznačují, že některé složky henny by mohly být potenciálně škodlivé pro těhotné ženy a nenarozené děti.

Nicméně pro většinu lidí je tetování hennou bezpečnou a zábavnou formou sebeprojevu a krásy. Je to způsob, jak vyjádřit svou kreativitu, připomenout si důležité události a tradice a zdůraznit svou jedinečnost a individualitu. Takže ať už se rozhodnete pro tradiční indický vzor, moderní abstrakci nebo osobní symboliku, tetování hennou vám umožní vyjádřit se a vyjádřit své jedinečné já s krásou a elegancí.

Návod na tetování hennou

Příprava:

 1. Získání kvalitní henny: Za prvé je důležité zajistit si kvalitní hennu. Můžete si ji zakoupit ve specializovaných obchodech s kosmetikou nebo online. Ujistěte se, že henna je čerstvá a bez příměsí nebo chemikálií.

 2. Příprava henny: Hennu smíchejte s vodou nebo citronovou šťávou, dokud nedosáhnete konzistence husté těstoviny. Nechte směs odpočinout asi 6-12 hodin, aby se barvivo uvolnilo.

 3. Příprava kůže: Před aplikací henny si důkladně umyjte kůži mýdlem a vodou a osušte ji. Odstraněte přebytečný olej nebo krém, protože to může bránit přilnutí henny k pokožce.

Aplikace:

 1. Nanášení henny: Připravenou hennu nanášejte pomocí jemné trubičky nebo plastového konvičky s malým otvorem. Vytvářejte požadované vzory a designy na kůži. Můžete použít šablony nebo kreslit přímo na volnou ruku.

 2. Trpělivost a preciznost: Při kreslení designů buďte trpěliví a precizní. Henna může být neúprosná, pokud uděláte chybu, je obtížné ji odstranit. Pokud se vám stane chyba, rychle ji utřete vatovým tamponem s vodou.

 3. Vyschnutí a fixace: Po dokončení designu nechte hennu na kůži vyschnout. Trvá to obvykle 2-4 hodiny, až bude henna suchá a lehce popraskávající. Poté naneste citronovou šťávu nebo cukerný roztok na fixaci barvy a prodloužení trvanlivosti.

Péče:

 1. Ochrana proti vlhku: Po aplikaci henny se vyhněte kontaktu s vodou po dobu nejméně 24 hodin. Voda by mohla smýt hennu a zkrátit trvanlivost designu.

 2. Péče o design: Při mytí kůže se snažte design šetrně čistit. Nepoužívejte hrubé čisticí prostředky nebo kartáče, které by mohly poškodit design.

 3. Hydratace: Pravidelně hydratujte kůži, aby se design udržel co nejdéle. Použijte neklouzavý krém nebo olej, abyste zabránili odlupování henny.

Pokud budete dodržovat tyto kroky a pečlivě postupovat, můžete si vychutnat krásu tetování hennou po dlouhou dobu a přitom si zachovat zdraví a bezpečnost vaší pokožky.

Rozdíl mezí malováním a tetováním hennou?

Tetování hennou:

 1. Trvanlivost: Tetování hennou je dočasné a vydrží na kůži obvykle 1-3 týdny, v závislosti na typu pokožky a péči o tetování. Po uplynutí této doby postupně bledne a mizí.

 2. Technika aplikace: Tetování hennou se obvykle provádí pomocí speciální hennové pasty, která se aplikuje na kůži pomocí jemné trubičky nebo hrotem na hennový konus. Po nanesení se nechá henna zaschnout a poté se odebere vrchní vrstva, čímž zůstane na kůži dočasný vzor.

 3. Designy a vzory: Tetování hennou často zahrnuje detailní a složité vzory a designy, které se inspirují tradičními ornamenty a motivy. Tyto vzory mohou být navrhovány individuálně podle přání zákazníka nebo mohou být volně vytvářeny podle uměleckého cítění tetovacího umělce.

 4. Účel: Tetování hennou je často spojeno s rituály, svatbami, oslavami a jinými speciálními událostmi. Je to způsob, jak vyjádřit krásu a oslavit důležité životní události s dočasnou ozdobou na těle.

Malování hennou:

 1. Trvanlivost: Malování hennou je dočasné a vydrží na kůži obvykle několik hodin až dnů, v závislosti na typu henny, použitém vzoru a péči o malbu.

 2. Technika aplikace: Malování hennou se provádí pomocí hennové pasty, která se nanáší na kůži štětcem nebo jemným aplikátorem. Designy jsou často jednodušší a méně detailní než u tetování hennou.

 3. Designy a vzory: Malování hennou zahrnuje různé vzory a designy, které mohou být jednoduché nebo složitější. Tyto vzory mohou být dočasnou ozdobou na těle nebo sloužit jako součást uměleckého projektu.

 4. Účel: Malování hennou je často používáno pro zábavu, na festivaly, oslavy a jiné události. Je to způsob, jak vytvořit krásnou a dočasnou ozdobu na těle pro příležitosti, kdy si lidé chtějí vyzkoušet něco nového a zajímavého.

Malování hennou na Zóně umění