Břišní Tance: Kultura, Historie a Umění

3. 2. 2024

Břišní tance, známé také jako orientální tanec či tance orientu, jsou uměleckým projevem, který propojuje pohyb, hudbu a kulturu. Tyto tance mají bohatou historii, která sahá až do starověku, a dodnes přitahují pozornost svou krásou, elegancí a sílou. V tomto článku se ponoříme do světa břišních tanců, prozkoumáme jejich původ, vývoj, techniky a vliv na současnou společnost.

Břišní Tance: Co To Vlastně Je?

Břišní tanec je tradiční forma tance, která vychází z kultur Blízkého východu, severní Afriky a Středomoří. Tento tanec se vyznačuje komplexními pohyby břišního svalstva, izolovanými pohyby boků, trupu a končetin, a dynamickým rytmickým projevem. Břišní tanec je spojen s ženskou expresí, ale je také provozován muži a dětmi.

Historie Břišních Tanců

Historie břišních tanců sahá až do starověku, kdy byly tyto tance součástí rituálů, oslav a společenských událostí. V různých kulturách, jako jsou například Egypt, Indie, Persie a Turecko, byly břišní tance tradiční formou výrazu a prostředkem k vyjádření pocitů, emocí a příběhů. Během staletí se břišní tanec vyvíjel a obohacoval o nové styly, techniky a inspirace z různých částí světa.

Techniky Břišních Tanců

Břišní tanec zahrnuje širokou škálu technik, které umožňují tanečníkům vyjádřit se skrze pohyb, rytmus a expresi. Mezi tyto techniky patří:

 • Izolace svalů: Břišní tanec se zaměřuje na izolaci jednotlivých svalových skupin, což umožňuje tanečníkům provádět precizní a kontrolované pohyby břicha, boků, hrudníku a končetin.

 • Shimmy: Shimmy je rytmický vibrace těla, který se používá k vytváření dynamických a pulzujících efektů během tančení.

 • Základní kroky: Břišní tanec zahrnuje různé základní kroky, jako jsou například chůze, půlkroky, shifty a hip drops, které tvoří základní strukturu choreografií.

 • Rekvizity: Kromě pohybových technik se břišní tance často provádějí s rekvizitami, jako jsou šátky, zvonečky, hůlky či jiné exotické předměty, které dodávají tanci další dimenzi a vizuální atraktivitu.

Vliv Břišních Tanců na Současnou Společnost

Břišní tance mají významný vliv na současnou společnost z mnoha důvodů:

 • Kulturní Dědictví: Břišní tance jsou součástí kulturního dědictví mnoha národů a představují důležitou součást identit jejich lidí.

 • Zdravotní Výhody: Tento tanec má také pozitivní vliv na zdraví, jako je zlepšení flexibility, síly břišního svalstva a celkové pohody.

 • Umělecký Projev: Břišní tance jsou uměleckým projevem, který umožňuje tanečníkům vyjádřit své emoce, příběhy a identity skrze pohyb a hudbu.

 • Společenské Propojení: Břišní tance jsou také prostředkem společenského propojení a sdílení, které přinášejí lidi různých kultur a způsobů života dohromady.

Jak Nalézt Břišní Tanec

Pokud vás břišní tance zaujaly, existuje mnoho způsobů, jak se naučit a zapojit se do této formy umění:

 • Taneční Kurzy: Mnoho tanečních studií nabízí kurzy břišních tanců pro začátečníky i pokročilé účastníky.

 • Online Lekce: Na internetu je k dispozici široká škála online lekcí a tutoriálů, které vám pomohou naučit se základy břišních tanců ve vašem vlastním tempu a pohodlí.

 • Workshopy a Festivaly: Břišní tance jsou také populární na různých tanečních festivalech a workshopech, kde můžete získat inspiraci, sdílet zkušenosti a poznat další nadšence.

Oblečení

Oblečení pro břišní tanec by mělo být nejen estetické, ale také funkční a pohodlné. Výběr správného outfitu může mít významný vliv na pohodlí, sebevědomí a výkon během tance. Je důležité vybrat si oblečení, které odpovídá individuálním potřebám, preferencím a osobnímu stylu tanečníka.

1. Hodně vrstev:

 • Hlavní Kostým: Většinou se nosí těsné topy nebo košile, které zdůrazňují pohyby břišního svalstva a umožňují tanečníkovi volnost pohybu.
 • Sukně nebo Kalhoty: Tanečnice mohou volit mezi různými druhy sukní nebo kalhot, které umožňují elegantní a dynamické pohyby boků a nohou.
 • Šaty: Pro speciální příležitosti nebo vystoupení se mohou tanečnice rozhodnout pro nápadité a zdobené šaty, které přitahují pozornost a dodávají jim výrazný vzhled.

2. Pohodlné Materiály:

 • Elastické látky: Oblečení vyrobené z elastických materiálů, jako je lycra, elastan nebo viskóza, umožňuje volnost pohybu a přizpůsobuje se tvaru těla.
 • Dobrá Ventilace: Je důležité, aby oblečení umožňovalo pohodlné dýchání a odvádění potu, zejména při intenzivním cvičení.

3. Doplňky:

 • Šátky nebo Pásy: Mnoho tanečnic nosí šátky nebo pásy kolem pasu, které zdůrazňují pohyby břicha a přidávají k tanečnímu projevu další rozměr.
 • Šperky: Jemné a lehké šperky mohou být příjemným doplňkem k tanečnímu outfitu, ale je důležité, aby neomezovaly pohyb nebo nepřekážely při tanci.

4. Obuv:

 • Bosé Nohy: Mnoho tanečnic preferuje tančit naboso, což umožňuje lepší kontakt s podlahou a volnost pohybu nohou a chodidly.
 • Tančící Ponožky nebo Tančící Boty: Pro ty, kteří preferují mít nějakou ochranu pro nohy, jsou k dispozici tančící ponožky nebo speciální tančící boty, které poskytují pohodlí a podporu při tanci.

5. Vybavení Pro Upravení:

 • Břišní Tanec Závoje: Pro speciální vystoupení nebo pro vylepšení tanečního vystoupení mohou tanečnice používat břišní tanec závoje, které dodávají jejich pohybům gracióznost a dramatický efekt.
 • Pomůcky pro Vlasy: Pro udržení vlasů na místě během tance se mohou tanečnice spoléhat na elastické pásky, sponky nebo další účesy.

6. Individuální Styl:

 • Přizpůsobení: Každý tanečník má svůj vlastní osobní styl a preference ohledně oblečení. Je důležité, aby se tanečníci cítili pohodlně a sebevědomě ve svém outfitu, aby mohli naplno prožívat radost z tance.

Kdy začít s břišním tancem?

Celkově není věk limitem pro praktikování břišních tanců. Tato forma tance je dostupná pro lidi všech věkových kategorií a může být přizpůsobena individuálním potřebám a schopnostem. Důležité je, aby každý jedinec poslouchal své tělo, respektoval své limity a hledal způsoby, jak si užívat hudbu a pohyb, bez ohledu na svůj věk.

1. Dětský Věk:

 • Dětské Taneční Třídy: Mnoho dětí se začíná učit břišní tance již v dětském věku. Taneční třídy pro děti jsou zaměřeny na základní pohyby, rytmus a koordinaci, které tvoří základy pro další rozvoj.

2. Teenageři a Mladí Dospělí:

 • Taneční Kurzy a Skupiny: Teenageři a mladí dospělí mají často možnost navštěvovat taneční kurzy a skupiny zaměřené na břišní tance. Tyto kurzy nabízejí prostor k rozvoji techniky, expresivity a sebevědomí.

3. Dospělí:

 • Rekreační Taneční Hodiny: Pro dospělé existuje mnoho rekreačních tanečních hodin, které nabízejí možnost naučit se břišní tance ve volném čase. Tyto hodiny jsou ideální pro ty, kteří chtějí objevovat nové způsoby pohybu a relaxovat.

4. Střední a Starší Věk:

 • Taneční Kurzy Pro Seniory: Pro střední a starší věkové kategorie existují také speciální taneční kurzy pro seniory, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám a fyzickým schopnostem. Tyto kurzy mohou být skvělým způsobem, jak udržet aktivitu a sociální propojení v pozdějším věku.

5. Fyzické Omezení:

 • Individuální Omezení: Přestože věk sám o sobě nemusí být omezujícím faktorem pro praktikování břišních tanců, mohou existovat individuální fyzická omezení, která by mohla ovlivnit schopnost tance. V takových případech je důležité konzultovat s lékařem nebo odborníkem, zda je tato forma pohybu vhodná.

6. Věk jako Výhoda:

 • Zkušenosti a Moudrost: Střední a starší věk může přinést výhody jako je zkušenost, moudrost a emocionální vyspělost, které mohou přispět k hlubšímu porozumění hudby a výrazu v břišních tancích.

Jak často tančit?

Frekvence praktikování břišních tanců je individuální volbou, která závisí na řadě faktorů, včetně cílů, zdravotního stavu, životního stylu a osobních preferencí. Důležité je najít rovnováhu mezi pravidelností a rozmanitostí tréninku, která podporuje dlouhodobý rozvoj a radost z tance. Bez ohledu na to, jak často se rozhodnete tancovat, je klíčové si užít proces a prožívat radost z pohybu a hudby.

1. Frekvence a Délka Tréninků:

 • Denní Tréninky: Někteří tanečníci mohou upřednostňovat denní krátké tréninky břišních tanců, které umožňují udržovat konzistenci a pravidelnost ve svém tanečním cvičení.
 • Týdenní Tréninky: Jiní mohou preferovat týdenní tréninky s delší délkou, které poskytují více času na prozkoumávání technik, vylepšování dovedností a zkoumání různých tanečních stylů.

2. Individuální Cíle:

 • Zlepšení Techniky: Ti, kteří se chtějí zlepšit v technice břišních tanců, mohou upřednostňovat pravidelné tréninky, aby udrželi kontinuální pokrok ve svém tanečním rozvoji.
 • Fyzická Kondice: Pokud je cílem zlepšení fyzické kondice a vytrvalosti, může být vhodné zařadit do týdne několik intenzivních tanečních cvičení.

3. Zdravotní Stav:

 • Fyzická Zdatnost: Lidé s dobrou fyzickou zdatností a vytrvalostí mohou trénovat břišní tance častěji a intenzivněji než jedinci s omezenými fyzickými schopnostmi.
 • Opatrnost: Je důležité poslouchat své tělo a respektovat jeho limity. Pokud tanečník pociťuje únavu, bolest nebo nepohodlí, měl by si vzít odpočinek a vyhledat potřebnou péči.

4. Životní Styl:

 • Časové Omezení: Každý má odlišné pracovní a osobní závazky, které mohou ovlivnit časové možnosti pro taneční cvičení. Je důležité najít rovnováhu mezi tréninkem a ostatními povinnostmi.
 • Flexibilita: Flexibilní přístup k tréninku umožňuje tanečníkům přizpůsobit svůj taneční plán podle aktuálních potřeb a okolností.

5. Motivace a Radost:

 • Udržení Motivace: Pro udržení dlouhodobé motivace je důležité najít rovnováhu mezi výzvou a zábavou. Někteří jedinci mohou být motivováni pravidelnými tréninky, zatímco jiní preferují spontánní a neplánované taneční aktivity.

6. Profesionální Cíle:

 • Kariérní Rozvoj: Ti, kteří chtějí rozvíjet svou kariéru v oblasti břišních tanců, mohou vyžadovat pravidelnější a intenzivnější trénink, aby dosáhli svých profesionálních cílů.

Jakou hudbu zvolit?

Výběr hudby pro břišní tance je individuální volbou, která závisí na řadě faktorů, včetně rytmu, nálady, osobních preferencí a žánrových preferencí. Důležité je najít hudbu, která rezonuje s tanečníkem a poskytuje vhodný zvukový podklad pro jeho taneční vystoupení. Bez ohledu na to, jakou hudbu si vyberete, je klíčové si užívat hudbu a prožívat radost z pohybu a tance.

1. Rytmus a Tempo:

 • Orientální Hudba: Tradiční orientální hudba s bohatými melodickými liniemi a rytmickými variacemi poskytuje ideální podklad pro břišní tance. Rytmus by měl být dostatečně zřetelný, aby umožnil tanečníkům synchronizovat své pohyby s hudbou.
 • Moderní Interpretace: Moderní interpretace orientální hudby nebo fúze s jinými hudebními žánry, jako je elektronická hudba nebo world music, mohou poskytnout zajímavý a dynamický zvukový podklad pro břišní tance.

2. Nálada a Atmosféra:

 • Energie: Hudba by měla odpovídat energii a náladě tance. Pro vystoupení plné dynamických a výrazných pohybů může být vhodná hudba s vysokou intenzitou a rytmickým pulzem.
 • Emoce: Pokud je cílem vyjádřit určité emoce nebo příběh prostřednictvím tance, je důležité vybrat hudbu, která tyto emoce podporuje a doplňuje.

3. Variace a Kontrast:

 • Dynamika: Hudba by měla obsahovat variace v rytmu, melodiích a dynamice, aby udržela zájem publika a umožnila tanečníkům experimentovat s různými pohybovými styly a technikami.
 • Kontrastní Pasáže: Kontrastní pasáže v hudbě, které se vyznačují změnou tempa, hlasitosti nebo nálady, mohou přidat dramatický efekt a zajímavý rozměr do choreografie.

4. Přizpůsobení Stylu:

 • Taneční Styl: Je důležité vybrat hudbu, která odpovídá konkrétnímu tanečnímu stylu nebo technice. Například pro tradiční egyptský břišní tanec se často volí tradiční arabská hudba, zatímco pro moderní fusion břišní tanec může být vhodná hudba s elektronickými prvky.
 • Osobní Preference: Každý tanečník má své vlastní osobní preference ohledně hudby. Je důležité vybrat hudbu, která rezonuje s individuálním vkusem a stylem tanečníka.

5. Kvalita Zvuku:

 • Zvuková Kvalita: Kvalita zvuku je klíčovým faktorem pro úspěšné břišní tance. Hudba by měla mít čistý zvuk a dostatečnou hlasitost, aby byla slyšitelná pro publikum a podporovala plynulý průběh tance.

6. Délka Skladby:

 • Přizpůsobení Délky: Délka skladby by měla odpovídat délce choreografie a vystoupení. Je důležité vybrat hudbu, která umožní tanečníkům vyjádřit svůj taneční výraz a příběh bez zbytečného spěchu nebo nuceného prodlužování.

Závěr

Břišní tance jsou nejen uměleckým projevem, ale také způsobem života a propojení s kulturním dědictvím starověkých kultur. Tyto tance nabízejí nejen estetické potěšení, ale také zdravotní výhody a společenské propojení. Bez ohledu na to, zda jste začátečníkem nebo pokročilým tanečníkem, břišní tance jsou otevřené pro každého, kdo se cítí přitahován jejich krásou a elegancí.

Břišní tance na Zóně umění